Donderdag 8 februari 2018

Laat de tekst voorlezen

HN-INFOpunt:

HOEVEEL PARACETAMOL OF IBUPROFEN

MAG JE SLIKKEN?

Dagelijks een duidelijk antwoord op een gestelde vraag.

Beantwoord door de mederwerkers van ons HN-INFOpunt.

Wij ontvingen de volgende vraag:

"Ik las laatst dat mensen slecht op de hoogte zijn van het gebruik van pijnstillers. Mijn vraag: wat zijn de risico's en hoeveel mag je er maximaal per dag slikken?"

Onze HN-informateur antwoord:

Mensen zijn inderdad slecht op de hoogte van wat verantwoord gebruik is van pijnstillers. Een paracetamolletje of een ibu'tje is zo genomen. Maar als je te veel neemt, kan dat heel nare gevolgen hebben. Wat is precies 'verantwoord gebruik' van pijnstillers? Hoeveel paracetamol mag je op een dag, en welke pijnstiller gebruik je waartegen? Radar zet de informatie over de twee meest geslikte pijnstillers, paracetamol en ibuprofen, voor je op een rij.

1. Paracetamol.

Waartegen gebruik je paracetamol?

Paracetamol gebruik je tegen pijn, en het verlaagt koorts. Je kunt paracetamol ook gebruiken bij hoofdpijn, migraine, keelpijn, oorpijn spierpijn en menstruatieklachten. Ook bij koorts, griep en verkoudheid.

Hoeveel paracetamol mag je per dag?

De maximale dosis paracetamol per 24 uur is 6 x 500 milligram, bij chronisch gebruik. Bij incidenteel gebruik mag je 6 tot 8 keer per etmaal (24 uur) een tablet van 500 milligram. Er moet minimaal 3 tot 4 uur tussen de doseringen inzitten. Tabletten werken binnen een half uur, zetpillen binnen een uur

Wat zijn de risico's van paracetamol?

Als je meerdere weken een hoge dosering paracetamol gebruikt, heb je kans op schade aan de lever, nieren en/of bloed. Gebruik geen andere pijnstillers samen met paracetamol. Je kunt dan te veel binnenkrijgen.

2. Ibuprofen:

Waartegen gebruik je ibuprofen?

Ibuprofen remt ontstekingen en stilt ook de pijn en verlaagt de koorts. Je kunt het gebruiken bij gewrichtspijn, hoofdpijn, migraine, menstruatieklachten en spierpijn, en ook bij griep en verkoudheid.

Hoeveel Ibuprofen mag je per dag?

De maximale dosis ibuprofen is 6 x 200 milligram werkzame stof of 3 x 400 milligram. Het middel werkt na 30 tot 60 minuten en de werking houdt 8 uur aan, in gewone tabletten. Bij zetpillen werkt het pas na 2 tot 3 uur, maar duurt de werking langer; zo'n 12 uur.

Wat zijn de risico's van ibuprofen?

Bij het gebruik van ibuprofen heb je kans op maag- en darmzweren en bloedingen. Als je ouder bent dan 70 jaar en je hebt eerder een maag of darmzweer gehad, of je gebruikt anti-bloedstollingsmedicijnen, dan heb je een maagbeschermer nodig wanneer je ibuprofen gebruikt.

Pas op met alcohol. Ibuprofen in combinatie met alcohol vergroot de kans op maagklachten.

Ibuprofen geeft ook bijwerkingen in combinatie met andere medicijnen. Gebruik je medicatie en wil je ibuprofen nemen, vraag hierover dan advies bij je huisarts, apotheek of drogisterij.

Ibuprofen kan schadelijk zijn tijdens de zwangerschap. Overleg als je in verwachting bent altijd met je huisarts voordat je ibuprofen neemt.

Volg ons op:

Meer nieuws vandaag:

Afgelopen week:

Deze website is een dienst van:

HN heeft de ANBI-status:

IBAN: NL09RABO0158802764

[Kijk hier voor alle mogelijkheden]

HN-nieuwsbrief December

Handicap Nationaal

Otto Copesstraat 83

5213 GK 's-Hertogenbosch

Telefoon: 06 - 123 90 746

Fax: 073 - 850 81 88

E-mail: info@handicapnationaal.nl

IBAN: NL09RABO0158802764

KvK Nummer: 51372266

RSIN Nummer: 823247521

GeefGratis Nummer: 5105

Impressum

Deze website gebruikt cookies en vergelijkbare technologieën onder andere om u een optimale gebruikerservaring te bieden.